Lepiej palić hasz, niż skuna

Lepiej palić hasz, niż skuna

Palenie konopi przez długi czas kojarzone było ze upośledzeniem pamięci krótkotrwałej. Najnowsze badania dowodzą, że zależy to od odmiany konopi. Rozwiązując zadania sprawdzające pamięć krótkotrwałą, jedynie użytkownicy konopi odmiany skun wykazywali problemy z pamięcią pod wpływem używki, natomiast użytkownicy palący haszysz lub mieszanki naturalnych konopi wykazywali takie same możliwości przypominania sobie gdy byli upaleni, jak na trzeźwo.

Odkrycia te sugerują, że składniki marihuany występujące bardziej obficie w pewnych jej odmianach, zmniejszają problem utraty pamięci, którego doświadcza część palaczy.

Kluczową różnicą między poszczególnymi gatunkami marihuany jest stosunek dwóch substancji. Tetrahydrokannabinol (THC) jest podstawowym aktywnym składnikiem konopi i jest odpowiedzialny za efekty związane z klasycznym stanem upalenia, właczając w to euforię, śmiechawkę, lecz również lęki i paranoje. Innym składnikiem jest kanabidiol, który działa bardziej spokojnie i który – co pokazały badania obrazowania mózgu – może blokować efekt wywoływania psychoz przez THC (Bhattacharyya, S. et al. Neuropsychopharmacology 35, 764-774 (2010)). Skun zawiera więcej THC w porównaniu do kanabidiolu w porównaniu z haszyszem lub naturalnymi odmianami konopi.

Valerie Curran, psychofarmakolog z London University College, która przeprowadziła najnowsze badania powiedziała, że nałogowi palacze powinni przestawić się ze skuna na odmiany konopi zawierające więcej kanabidiolu w porównaniu z THC. Twierdzi ona również, że badania kanabidiolu mogą pozwolić na odkrycie mechanizmów tworzenia pamięci i mogą przynieść korzyści przy terapeutycznym zastosowaniu tych związków w terapii schorzeń związanych z deficytami pamięci. Jej badania opublikowano w British Journal of Psychiatry (Morgan, C. J. A., Schafer, G., Freeman, T. P., & Curran, H. V. Br. J. Psychiat. 197, 285-290 (2010)).

Wzrost liczby osób w wieku 16-24 lat, wykazujących średnie do poważnych problemów z pamięcią wiązane jest z hodowlą i opracowywaniem nowych gatunków konopi, bogatszych w THC. Wiązanie tego z większą częstością zachorowań na schizofrenię, czy wywoływaniem długotrwałych problemów psychologicznych, pozostaje kontrowersyjne. Badacze podejrzewają, że efekty wpływu marihuany na zdrowie psychiczne mogą być wynikiem zwiększonego stosunku THC do kanabidiolu w konopiach, ponieważ poziom kanabidiolu nie idzie w parze ze wzrastającym poziomem THC w nowych odmianach.

Przypominanie

By zbadać tę hipotezę, Curran ze współpracownikami odwiedzili 134. ochotników, którzy upalali się swoim towarem przed wykonaniem testów psychologicznych zaprojektowanych do oceny lęków, przypominania szczegółów z pamięci i innych czynników, jak np. płynność mówy w stanie trzeźwości oraz upalenia. Badacze wzieli następnie porcję ich trawki do laboratorium i badali ilość zawartego w niej THC i kanabidiolu.

Ochotników podzielono na dwie grupy – tych, którzy poddani byli działaniu dużych ilości kanabidiolu (próbki zawierające więcej niż 0,75 proc. kanabidiolu), oraz tych, w próbkach których było mniej niż 0,14 proc. kanabidiolu. Dane zostały przefiltrowane tak, by poziom THC pozostał taki sam w obu grupach. Analiza pokazała, że uczestnicy, którzy palili konopie zawierające mało kanabidiolu, mieli znacząco gorsze wyniki w przypominaniu sobie tekstu w porównaniu z czasem, kiedy nie palili. Ci, którzy palili trawkę bogatą w kanabidiol nie wykazali różnic w przypominaniu sobie tekstu w stanie „na trzeźwo” i „pod wpływem”.

Wyniki sugerują, że kanabidiol może łagodzić wpływ THC na tworzenie się pamięci. Jest to pierwsze badanie na ludziach pokazujące taki efekt. Jedne z poprzednich badań, przeprowadzonych przez Aarona Ilana, neurobadacza z San Franciso Brain Research Institute w Kaliiforni, nie wykazało różnic w działaniu procesów poznawczych przy różnych stężeniach kanabidiolu (Ilan, A.B., Gevins, A., Coleman, M., ElSohly, M.A., & de Wit, H. (2005) ).

Ilan przypisuje pozytywny wynik badań zespołu Currana lepszej metodologii w badaniu ochotników. W USA prawo rządowe nakazuje, by jedynym dostarczycielem marihuany do badań był NIDA, którego trawka jest uboga w THC i słabej jakości, powiedział Ilan.

Lester Grinspoon, emerytowany profesor psychiatrii na Harvard Medical School w Boston, Massachussetts, badający efekty marihuany od 1967 roku przyznał, że badania Currana są istotne: – Konopie zawierające wysokie stężenie kanabidiolu są bardziej atrakcyjne jako leki przeciwbólowe, przeciwlękowe, czy przeciwspazmatyczne, ponieważ mogą leczyć bez wywoływania zbędnej euforii.

żródło: Nature

reklama

SIŁOWNIA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl